<< zpět <<

.: Vytvořte si vlastní Audio CD

Myslíte si, že máte na svém kontě (disku) dostatek skladeb a chtěli byste je dostat na CDčko jako audio-stopy, abyste si je nemuseli pouštět pouze na počítači nebo je mohli třeba někomu půjčit... nic na tom není...

Krok první:

Nejdříve je nutné převést (vyrenderovat) moduly do .wav souborů. Nejlépe v nejvyšší možné kvalitě - 44 kHz, 16 bit, stereo. K tomu jsou zapotřebí dvě věci:

1. Dostatek místa na disku, protože soubory .wav zaberou spousty místa. Přesně podle kapacity CDčka zabere přibližně 74 minut audio souborů na disku asi 650 MB. Možná že i víc. To si můžete změřit třeba ve WinAmpu. Když dáte do playlistu všechna ta .wavka, dole uvidíte celkový čas.
update: .wavka o celkové délce 71 min 30 sec zabírají na disku 722 MB, z čehož mimo jiné plyne i to, že soubory zabírají víc, než je skutečná velikost CD. Rozhodující tedy při sestavování CDčka bude celková délka skladeb.

2. A hlavně potřebujete program, který vám vaše moduly do .wavek převede. Já osobně doporučuji program ModPlug Player (nebo ...Tracker), který má podle mě nejlepší zvuk (pro mě vzhledem k FastTrackeru II, ale ITčka přehrává také sqěle) a podporuje spoustu formátů. Tuto funkci však má dnes již většina lepších trackerů a přehrávačů. Z přehrávačů můžete použít například i WinAmp, ale nedoporučuji to, jedině v nouzi (je to dobrá cesta k nekvalitnímu zvuku), pořád totiž ještě nemá vychytané všechny mouchy. Z trackerů má tuto funkci FastTracker II, ModPlug Tracker (umožňuje tvořit, XMka, ITčka, S3Mka a MODy), atd..atd... (u Impulse Trackeru jsem tuto funkci bohužel nenašel, mám verzi 2.14... použijte ModPlug Player)
update: 1. WavWriter v Impulse Trackeru je k dispozici v placené (plné) verzi.
2. Podpora modulů ve WinAmpu se stále zlepšuje, navíc je možné pomocí pluginů používat pro moduly nějaký jiný přehrávač. Nejlépe třeba Bass (www.un4seen.com).
3. Někteří lidé nepovažují ModPlug Player za ideální pžehrávač. Pro takové je tu XMPlay postavený na knihovně Bass, který, podle autorů, přehrává moduly „tak, jak to příroda zamýšlela“ (www.un4seen.com).

Pár příkladů:

XMPlay: V nastavení v částí Device Setup nastavte jako výstup WAV Writer. Verze 2.7, kterou mám, obsahuje ještě jeden výstup a to WAV Writer - normalize, který po vytvoření .wavu otimalizuje hlasitost celé skladby. Osobně bych ale doporučoval provádět podobně úpravy až ručně v nějakém WaveEditoru. Po spuštění přehrávání se XMPlay ještě zeptá na jméno a umístění výsledného souboru. V nastavení je ještě možné zaškrtnout možnost Auto Filename, která zajistí automatické vytvoření jména souboru a odpadne tak ruční zadávání jména. To je vhodné hlavně při renderování více skladeb najednou. Po skončení nezapoměňte jako zvukový výstup znovu nastavit ovladač vaší zvukovky místo WAV Writeru.

ModPlug Player: na ovládacím panelu stačí najít tlačítka Save Wav a kliknout na něj... vybrat, kam chcete soubor uložit... pak si můžete zvolit omezenou délku .wavu v kiloBytech nebo sekundách, zvolit loopování modulu (dokolečka dokola), odkud chcete začít nahrávání, a vybrat si normalizaci nahrávky, což po vytvoření .wavka zesílí sampl na nejvyšší možnou úroveň tak, jako každý lepší sample-editor, že najde v samplu nejvyšší hlasitost a podle té zasílí celý sampl na 100 %... thats's all.

WinAmp: najděte si options... preferences... a otevře se vám okno s různým nastavením... přepněte si na kartu plug-ins... output... tam najdete výstupní zařízení... vyberte si Nullsoft Disk Writer plug-in a klikněte na tlačítko Configure... zde si můžete nastavit adresář, do kterého chcete .wavka ukládat. Od této chvíle, cokoliv budete přehrávat ve WinAmpu, bude se ukládat do daného adresáře, takže nejen moduly, ale třeba i MPTrojky atd. Původní funkci zprovozníte stejným způsobem, když vyberete některý z ostatních plug-ins (měli byste si pamatovat, co tam bylo původně)...

FastTracker: vyberte Disk operations (tlačítko disk op.), vyberte Items: Modules a Save as: WAV... zadejte jméno najděte si adresář, do kterého chcete ukládát a zadejte jméno souboru... klikněte na Save a v oběvuvší se tabulce si zvolte frekvenci, zesílaní a popřípadě začátek a konec nahrávání a klikněte na Record (to nepřehlédnete). Pokud chete tuto funkci používat, spouštějte (pokud to tak (jako já) neděláte) z Windows, protože z Dosu je to neskutečně pomalé.

Ještě je dobré mít před každou skladbou trochu prázdného místa, protože jinak budou stopy na CD začínat rovnou zvukem. Na CD sice potom budou celé, ale většina CD přehrávačů nepřehraje počátečních několik milisekund, což nezní zrovna nejlépe. Já například od doby, kdy se mi přesně toto stalo s mým prvním CD (a zatím jediným), nechávám před začátkem volného čtvrt patternu (při rychlosti 3)
update: 5.5.2000 - čtvrt patternu je moc, teď dávám jenom čtyři řádky, ale asi by stačil i jeden nebo dva. Je lepší to udělat předem v modulu, než pak volné místo přidávat v nějakém sample-editoru.
2.7.2003 - na druhou stranu - je to další pattern navíc, který bude potřebný jen v případě toho vytváření CDčka a jinak bude zbytečný, bude tedy asi praktičtější, přidávat to prázdné až do toho .wavu... bude stačit 500 ms, možná i polovina.

Krok druhý:

Pak už stačí pouze vypálit vytvořené .wav soubory jako audio-stopy na CD. V tomhle se, upřímně řečeno, moc nevyznám, ale není to problém vypalovačky, ale softwaru k vypalovačce...
update: pro vypalování používám program Nero. Zde stačí vytvořit nové Audio CD a připravené .wavy tam přetáhnout. Jediné, co ještě můžete nastavit, jsou časové mezery mezi jednotlivými tracky. Pokud máte nějaké nejasnosti, napište, rád vám podrobně popíšu celý postup, nebo jeho část.

Přeji hodně zábavy...