TRACKERY

<< zpět <<

FastTracker 3: první kroky

Pokud se, stejně jako já, nemůžete dočkat IT3, ale přece jen jste vždycky měli radši FastTracker, nemusíte zoufat protože FastTracker 3 je na cestě. Najdete ho na adrese www.fast3.org.

Stejně jako v případě IT3 ho připravuje tým, který má s původním Tritonem pramálo společného. Pod programem jsou vlastně podepsáni jen dva lidé: nápad a programování - Baktery a grafika - Awesome. Zapomeňte na 386ky s DOSem a radši si připravte počítače s procesorem 266 MHz a více a nejméně Windows 95. FT3 neběhá v okně, ale ve fullscreenu při rozlišení 800 x 600 a využívá grafické knihovny DirectDraw. Grafické prostředí programu bude skinovatelné, tekže si budete moci vybrat a nebo vytvořit pozadí podle vlastního vkusu. Tady jen první menší kámen úrazu: první betaverze ná celých 10,4 MB, z toho 9,98 MB je soubor obsahující základní skin (chtělo by to nějakou kompresi). Kromě původních fukncí FT2 bude mít nová verze základně nějaké efekty navíc jako rezonanční filtry. Další libovolné efekty si budete moci přidat přidáním VST plug-inů. Navíc jsou tu také nějaké vizualizační plug-iny (ještě by se mohli dát ovládat z patternu, jako u MadTrackeru...). Za jednu z největších chyb ale považuji, že zatím chybí Žízalky, ale snad i na ně zbyde programátorům čas.

Jak už jsem nenápadně naznačil, venku je první veřejná betaverze. Moc toho zatím neumí a je vytvořená spíše proto, abyste pomohli autorům vychytávat chyby. Stáhnout si jí můžete na stránkách ft3 www.fast3.org. Jak už jsem naznačil, celý program má 10,4 MB, ale vzhledem k tomu, že 99% obsahu je soubor se skinem, pravděpodobně složený z obrázků .tga, dá se celý obsah zabalit na příjemných 427 kB (to je na 3% původní velikost :-).

Prohlédněte si ho, vyzkoušejte si ho a pokud budete mít chuť, napište autorům o chybách, která jste našli. Pište ale jen chyby, které nejsou vypsány v buglistu, terý najdete přimo v programu někde pod helpem.

Toto je veřejná betaverze (nikoliv finální verze), vyzkoušejte ji na vlastní nebezpečí.
Program je stále nestabilní a nepoužitelný, takže ho použijte na zkoušku, ne na trackování.
Potřebujete vaší pomoc při testování programu. Pokud najdete nějaké nevypsané chyby, vyplňte bugreport.txt a pošlete ho na chanka@planet-d.net.

Nová stránka je http://www.fast3.org.

Nevím, jak daleko je vývoj IT3, protože jsem ještě neměl možnost vidět ho v akci (alespoň částečně). Nějaké alfaverze tu prý byla, ale asi ne veřejná. Oproti tomu se mi zdá vývoj FT3 napřed, přesto, že ještě nedávno o něm nikdo nevěděl. FT3 toho neslibuje tolik co konkurenční program (slibované funkce a požadavky snad doplním později) a už si ho můžete vyskoušet.